0

Błędy użytkownika zegarka

W koszyku nie ma jeszcze produktów
chevron_leftKontynuuj zakupy
0 sztuk 0,00 zł
Wysyłka Za darmo!

Razem (brutto) 0,00 zł

  • 100% gwarancja oryginalności 100% gwarancja oryginalności
  • Błyskawiczna wysyłka Błyskawiczna wysyłka
  • Darmowa dostawa Promocja! Darmowa dostawa
  • 14 dni na zwrot lub wymianę 14 dni na zwrot lub wymianę
Zamknij
  • Zaloguj się
  • Załóż konto

Pokaż


Nie pamiętasz swojego hasła?

Pokaż


Jeżeli nie pamiętasz hasła, wpisz swój adres e-mail, a my prześlemy do Ciebie wiadomość z nowym hasłem.


Wróć do logowania

Zamknij

Najczęściej popełniane błędy przez użytkowników zegarków

Doskonałe parametry i wysokiej jakości materiały nie uchronią zegarka przed uszkodzeniem, jeśli będzie użytkowany w nieprawidłowy sposób. Niekiedy błędnie sądzimy, że nasze czasomierze zniosą wszystko. Tak mocno się do nich przywiązujemy, że nie zwracamy uwagi na to, w jaki sposób z nich korzystamy. Zakładamy na rękę i na tym się w większości kończy nasze zainteresowanie. To pierwszy i najpoważniejszy błąd! Warto zapoznać się z instrukcją bądź opisem funkcjonowania urządzenia. Warto sprawdzić parametry i cieszyć się w maksymalnym stopniu ich wykorzystaniem. Warto, bo to pozwala dłużej cieszyć się niezawodnym działaniem czasomierzy. Pomoże to uniknąć najczęściej popełnianych błędów, a są to:

1. Nurkowanie z zegarkiem wodoszczelnym.

Wśród dostępnych na rynku modeli znajdują się egzemplarze o właściwościach wodoszczelnych i wodoodpornych. Oznacza to, że tylko z niektórymi możemy schodzić na dużą głębokość. Wodoszczelność świadczy o ochronie przedmiotu przed przepuszczaniem wody np. podczas deszczu, czy mycia rąk. Modele odznaczające się takimi parametrami mają oznaczenie WR. 30 M. Nieco lepsze właściwości cechują zegarki oznaczone WR. 50M, które pozwalają na powierzchniowe pływanie. Prawdziwa wodoodporność oznacza, że produkt jest całkowicie odporny na działanie wody i można z nim pływać oraz nurkować. Umożliwiają to już w bezpieczny sposób modele oznaczone WR. 100M, ale dopiero przy parametrach WR. 200/300M można nurkować z aqualungiem.

2. Doprowadzenie do zaparowanie szkiełka.

W przypadku, gdy zamoczymy zegarek, odruchową reakcją jest wystawienie go na działanie promieni słonecznych. Nic bardziej zgubnego! W wyniku takiego działania dochodzi do zaparowania szybki, co można usunąć jedynie u zegarmistrza. Niekiedy może dojść do delikatnego zaparowania szybki podczas zmiennych warunków pogodowych (np. wchodząc zimą ze świeżego powietrza do pomieszczenia). W takich przypadkach nie należy robić nic szczególnego, mgiełka powinna zniknąć w ciągu kilku minut. Jeśli utrzymuje się stale, może oznaczać to, że doszło do rozszczelnienia obudowy i wówczas warto skontaktować się z serwisem lub doświadczonym zegarmistrzem.

3. Niepotrzebna zmiana czasu/daty.

Zdecydowana większość dobrej klasy zegarków wyposażona jest w datowniki, przestawiające automatycznie daty między 1 a 31 dniem miesiąca bez względu na ilość dni w ciągu kolejnych miesięcy. Nie ma wówczas konieczności przestawiania dat ręcznie. Niektóre modele posiadają niestandardowe rozwiązania z tzw. wiecznym kalendarzem. W takich egzemplarzach konieczne jest ręczne ustawienie daty, np. przy krótszych miesiącach. Nie należy dokonywać tej zmiany między 22 a 2 w nocy! Zazwyczaj jest to czas, gdy urządzenie zmienia datę automatycznie. Ponadto coraz więcej modeli posiada automatyczną aktualizację godziny, dzięki czemu samodzielnie przestawiają czas przy przechodzeniu z czasu letniego na zimowy.

4. Nieprawidłowe nastawienie zegarka.

Nastawienie zegarków analogowych nie jest tak oczywistą czynnością, jakby się mogło wydawać. Niekiedy zapominamy, że należy działać zgodnie z ruchem wskazówek zegara! Wykonanie zadania w odwrotnym kierunku może uszkodzić mechanizm.

5. Pozostawienie aktywnej funkcji chronografu.

Zegarki wyposażone w chronograf są bardzo charakterystyczne. Pozwala on dokładnie odmierzać czas (co do setnej sekundy!). Funkcja jest specjalnie uruchamiana i może zostać w dowolnym momencie wyłączona i ponownie wywołana. Pozostawienie chronografu w stanie ciągłej aktywności przyczynia się do szybszego zużycia baterii.

6. Niewłaściwe skrócenie paska kauczukowego z zapięciem motylkowym.

Skrócenie wykonuje się poprzez odcięcie nadmiaru paska. Wydaje się być banalnym zabiegiem, jednak nieprawidłowo przeprowadzone uniemożliwi nam użytkowanie sprzętu i zmusi do zakupu nowego paska. Po obcięciu nie ma możliwości zmiany decyzji. Jeśli pasek okaże się zbyt krótki, będziemy odczuwać wyraźny dyskomfort. Warto udać się do serwisu bądź doświadczonego zegarmistrza, który doskonale wie, ile zapasu należy zostawić dla prawidłowego użytkowania.

7. Noszenie zbyt ciasnego zapięcia paska.

Wybierając zegarek, należy pamiętać nie tylko o parametrach technicznych i wyglądzie, ale zwrócić uwagę na długość paska. W przypadku, gdy jest zbyt mocno zapinany, możemy odczuwać negatywne skutki, np. puchnięcie nadgarstka, mrowienie ręki. Przy doborze odpowiedniego rozmiary należy koniecznie wziąć pod uwagę fakt, iż ręka zachowuje się odmiennie w różnych warunkach pogodowych.

8. Traktowanie szkła szafirowego jako niezniszczalnego.

Szkiełko szafirowe stosowane przy dobrej jakości zegarkach często uznawane jest za niezniszczalne. Użytkując taki model, często rezygnujemy z ostrożności, co może mimo wszystko doprowadzić do uszkodzenia. Szkło szafirowe posiada bowiem ocenę 9/10 w skali Mohsa, co oznacza, że jest bardzo odporne na zarysowania, ale może ulec zniszczeniu przez stłuczenie (np. przy silnym uderzeniu o metalowy rant).

9. Samodzielna wymiana baterii.

Jeśli urządzenie nie jest ładowane baterią słoneczną, to konieczna będzie wymiana baterii. Dotyczy to głównie modeli, które posiadają mechanizm kwarcowy. Szczególnie wskazana jest wymiana baterii w serwisie firmowym, bądź u doświadczonego zegarmistrza w okresie gwarancyjnym. Działanie w tym czasie we własnym zakresie przyczynić się może do utraty gwarancji.

10. Zrezygnowanie z serwisu.

Wielu z nas traktuje zegarki jako urządzenia mało skomplikowane, z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Niektórzy sądzą, że w przypadku modeli automatycznych nie ma konieczności przeprowadzania żadnych napraw. Są to błędne przekonania, które mogą doprowadzić do skrócenia żywotności urządzenia. Dobrą praktyką jest oddawanie urządzenia raz na 3-4 lata do serwisu, aby dokonać przeglądu i przeprowadzić wymianę części, które mogły stracić swoje pierwotne właściwości, np. uszczelki.