0

Historia i ciekawostki

W koszyku nie ma jeszcze produktów
chevron_leftKontynuuj zakupy
0 sztuk 0,00 zł
Wysyłka Za darmo!

Razem (brutto) 0,00 zł

  • 100% gwarancja oryginalności 100% gwarancja oryginalności
  • Błyskawiczna wysyłka Błyskawiczna wysyłka
  • Darmowa dostawa od 400 zł Darmowa dostawa od 400 zł
  • 30 dni na zwrot lub wymianę 30 dni na zwrot lub wymianę
Zamknij
  • Zaloguj się
  • Załóż konto

Pokaż


Nie pamiętasz swojego hasła?

Pokaż


Jeżeli nie pamiętasz hasła, wpisz swój adres e-mail, a my prześlemy do Ciebie wiadomość z nowym hasłem.


Wróć do logowania

Zamknij

Historia zegarka na rękę

Zegarki towarzyszą nam właściwie od zawsze. Każdy z nas od lat młodości choćby w najmniejszym stopniu mimowolnie miał do czynienia z zegarkami. Zarówno z zegarami ściennymi jak również zegarkami naręcznymi. Już od pierwszych lat życia obserwowaliśmy nadgarstki naszych rodziców czy dziadków, na których widniały zegarki. W dzisiejszych czasach człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez zegarka. Otóż wszystko, co robimy, podporządkowane jest czasowi, a każdy dzień to terminarz z godzinami, które wyznaczają kolejne czynności zaplanowane na daną dobę.

Jednak większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad historią powstania zegarka naręcznego. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć Państwu tę niezwykle ciekawą historię.

Pierwszy zegarek kieszonkowy powstał w 1510 roku w Norymberdze, a stworzył go Peter Henlein. Zegarek ten został potocznie nazwany „jajkiem norymberskim”, ponieważ jego konstrukcję stanowiła puszka o średnicy 6 cm i wysokości 2 cm.

Zegarek naręczny natomiast powstał w 1880 roku. Wynalazca zegarka naręcznego nie jest powszechnie znany, a powyższa data powstania zegarka naręcznego została ustalona z uwagi na fakt złożonego przez armię niemiecką zamówienia firmie Gerard-Perregaux na opracowanie specjalnego modelu zegarka naręcznego dla wojska. Krok ten został skrupulatnie przemyślany bowiem na froncie I wojny światowej używanie zegarków kieszonkowych miało ograniczone zastosowanie, ponieważ żołnierze zazwyczaj mieli zajęte ręce. Zleceniobiorca opracował specjalną wersję zegarka na rękę, którego konstrukcja posiadała specjalną warstwę ochronną w postaci kratki zabezpieczającej szkiełko przed rozbiciem. Takie zastosowanie było warunkiem niezbędnym z uwagi na użytkowanie zegarków w trudnych warunkach panujących na froncie. Do końca I wojny światowej głównym odbiorcą zegarków naręcznych była armia. W tym samym czasie wśród cywilów nadal popularne były zegarki kieszonkowe.

Z biegiem lat zegarki naręczne ewoluowały. W obecnych czasach zegarek naręczny oprócz pełnienia swej podstawowej funkcji, jaką jest odmierzanie czasu, stanowi rodzaj biżuterii oraz ozdoby a jego noszenie traktowane jest jako wręcz niezbędne. Zegarki naręczne podzielono na typy, które mają określone rodzaje zastosowań. Wyróżniamy zegarki eleganckie, zegarki klasyczne, zegarki codzienne oraz zegarki sportowe. Wszystkie typy znajdują szerokie zastosowanie i są bardzo popularne.

Czy wiecie, że założycielem firmy „Patek Philippe SA” był Polak, a jeden z jego zegarków sprzedano za 24 miliony dolarów?

Otóż Antoni Patek uznawany jest za jednego z największych polskich przedsiębiorców XIX wieku. Niesamowity sukces, jaki odniósł, zawdzięcza swojej determinacji oraz ciężkiej pracy. Oto historia jego sukcesu.

Antoni Patek urodził się w 1812 roku. Już w wieku 15 lat samodzielnie zarabiał na życie. Wstąpił w szeregi Armii Królestwa Polskiego. Służył w Pułku Strzelców Konnych i w 1830 roku, gdy dowiedział się o wybuchu antycarskiego zrywu niepodległościowego, bez wahania zasilił szeregi powstańców. Podczas walk z Rosjanami Patek został dwukrotnie ranny. Za męstwo w boju został uhonorowany najwyższym Polskim odznaczeniem wojennym - Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Klęska powstania spowodowała, że Patek podjął decyzję o emigracji. Tak znalazł się w Szwajcarii. Zanim jednak zaczęło mu się powodzić, minęło kilka lat.

Przełom nastąpił w roku 1839 kiedy to Patek zapoczątkował swoją międzynarodową karierę. Wówczas wraz z innym Polakiem Franciszkiem Czapkiem, kolegą z powstania listopadowego, założył pierwszą firmę „Patek, Czapek & Cie”. Początkowo firma zajmowała się oprawianiem zakupionych uprzednio gotowych mechanizmów w ozdobne koperty. Już po 5 latach działalności firma Patka zyskała ogromne uznanie, a sami właściciele stali się bywalcami europejskich salonów.

W 1844 roku wspólnicy wyjechali do Paryża. To tam nastąpił niesamowity przełom, który zmienił życie Patka. Z firmy odszedł jego wspólnik Franciszek Czapek. Patek zaś podjął współpracę z francuskim zegarmistrzem Adrienem Philippe, który poznał Patka nad Sekwaną. Philippe posiadał ogromne zegarmistrzowskie doświadczenie. Podczas pierwszych lat współpracy Philippe pełnił funkcję dyrektora technicznego firmy. Jednak z biegiem lat współpracy został wspólnikiem Patka. Ich fabryka w Genewie zatrudniała około 300 pracowników i odnosiła coraz to większe sukcesy.

Znamienite osobistości dosłownie pragnęły „iść z duchem czasu” i posiadać zegarek od Patka. Zegarki Patek Philippe nosiły takie osobistości jak królowie Wielkiej Brytanii, Danii, król Włoch, Albert Einstein, a nawet Papież Pius XII.

Antoni Patek, powszechnie znany w Szwajcarii, umierał w 1877 roku w Genewie z poczuciem, że na trwałe zapisał się na kartach historii. Miał rację – jego firma istnieje nieprzerwanie po dziś dzień i jest jedną z najlepszych manufaktur zegarmistrzowskich na świecie. Dzięki niemu jego nazwiskiem sygnowane są małe dzieła sztuki, pożądane na całym wiecie. Firma od początku działalności produkuje klasyczne modele.

W 1989 roku firma Pattek Philippe obchodziła 150 lecie istnienia. Z tej okazji powstał zegarek - Patek Philippe Calibre 89. Składał się z 1728 elementów i zawierał aż 33 mechanizmy. Jego waga wynosiła około 1 kg.

Zegarek Patek Philippe SA wart 24 miliony dolarów.

Wartość 24 milionów dolarów osiągnął, na licytacji zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Sotheby's w Genewie, złoty zegarek z lat 30 XX wieku firmy Patek Phillippe SA. Zegarek ten zyskał miano najdroższego zegarka na świecie. Nazwiska szczęśliwego nabywcy nie ujawniono.