MARC JACOBSFOSSIL Listopad

Historia zegarka na rękę

Zegarki towarzyszą nam właściwie od zawsze. Każdy z nas od lat młodości choćby w najmniejszym stopniu mimowolnie miał do czynienia z zegarkami. Zarówno z zegarami ściennymi jak również zegarkami naręcznymi. Już od pierwszych lat życia obserwowaliśmy nadgarstki naszych rodziców czy dziadków, na których widniały zegarki. W dzisiejszych czasach człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez zegarka. Otóż wszystko co robimy podporządkowane jest czasowi a każdy dzień to terminarz z godzinami, które wyznaczają kolejne czynności zaplanowane na daną dobę.

Jednak większość z nas nigdy nie zastanawiała się nad historią powstania zegarka naręcznego. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć Państwu tę niezwykle ciekawą historię.

Pierwszy zegarek kieszonkowy powstał w 1510 roku w Norymberdze a stworzył go Peter Henlein. Zegarek ten został potocznie nazwany „jajkiem norymberskim” ponieważ jego konstrukcję stanowiła puszka o średnicy 6 cm i wysokości 2 cm.

Zegarek naręczny natomiast powstał w 1880 roku. Wynalazca zegarka naręcznego nie jest powszechnie znany a powyższa data powstania zegarka naręcznego została ustalona z uwagi na fakt złożonego przez armię niemiecką zamówienia firmie Gerard-Perregaux na opracowanie specjalnego modelu zegarka naręcznego dla wojska. Krok ten został skrupulatnie przemyślany bowiem na froncie I wojny światowej używanie zegarków kieszonkowych miało ograniczone zastosowanie ponieważ żołnierze zazwyczaj mieli zajęte ręce. Zleceniobiorca opracował specjalną wersję zegarka na rękę, którego konstrukcja posiadała specjalną warstwę ochronną w postaci kratki zabezpieczającej szkiełko przed rozbiciem. Takie zastosowanie było warunkiem niezbędnym z uwagi na użytkowanie zegarków w trudnych warunkach panujących na froncie. Do końca I wojny światowej głównym odbiorcą zegarków naręcznych była armia. W tym samym czasie wśród cywilów nadal popularne były zegarki kieszonkowe.

Z biegiem lat zegarki naręczne ewoluowały. W obecnych czasach zegarek naręczny oprócz pełnienia swej podstawowej funkcji, jaką jest odmierzanie czasu, stanowi rodzaj biżuterii oraz ozdoby a jego noszenie traktowane jest jako wręcz niezbędne. Zegarki naręczne podzielono na typy, które mają określone rodzaje zastosowań. Wyróżniamy zegarki eleganckie, zegarki klasyczne, zegarki codzienne oraz zegarki sportowe. Wszystkie typy znajdują szerokie zastosowanie i są bardzo popularne.


Przejdź do strony głównej
Zapraszamy do Butiku EZTIME.PL
w Warszawie
Więcej informacji »