MARC JACOBSFOSSIL Listopad

Ciekawostki ze świata zegarków

Czy wiecie, że założycielem firmy „Patek Philippe SA” był Polak a jeden z jego zegarków sprzedano za 24 miliony dolarów?

Otóż Antoni Patek uznawany jest za jednego z największych polskich przedsiębiorców XIX wieku. Niesamowity sukces jaki odniósł zawdzięcza swojej determinacji oraz ciężkiej pracy. Oto historia jego sukcesu.

Antoni Patek urodził się w 1812 roku. Już w wieku 15 lat samodzielnie zarabiał na życie. Wstąpił w szeregi Armii Królestwa Polskiego. Służył w Pułku Strzelców Konnych i w 1830 roku, gdy dowiedział się o wybuchu antycarskiego zrywu niepodległościowego, bez wahania zasilił szeregi powstańców. Podczas walk z Rosjanami Patek został dwukrotnie ranny. Za męstwo w boju został uhonorowany najwyższym Polskim odznaczeniem wojennym - Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Klęska powstania spowodowała, że Patek podjął decyzję o emigracji. Tak znalazł się w Szwajcarii. Zanim jednak zaczęło mu się powodzić minęło kilka lat.

Przełom nastąpił w roku 1839 kiedy to Patek zapoczątkował swoją międzynarodową karierę. Wówczas wraz z innym Polakiem Franciszkiem Czapkiem, kolegą z powstania listopadowego, założył pierwszą firmę „Patek, Czapek & Cie”. Początkowo firma zajmowała się oprawianiem zakupionych uprzednio gotowych mechanizmów w ozdobne koperty. Już po 5 latach działalności firma Patka zyskała ogromne uznanie a sami właściciele stali się bywalcami europejskich salonów.

W 1844 roku wspólnicy wyjechali do Paryża. To tam nastąpił niesamowity przełom, który zmienił życie Patka. Z firmy odszedł jego wspólnik Franciszek Czapek. Patek zaś podjął współpracę z francuskim zegarmistrzem Adrienem Philippe, który poznał Patka nad Sekwaną. Philippe posiadał ogromne zegarmistrzowskie doświadczenie. Podczas pierwszych lat współpracy Philippe pełnił funkcję dyrektora technicznego firmy. Jednak z biegiem lat współpracy został wspólnikiem Patka. Ich fabryka w Genewie zatrudniała około 300 pracowników i odnosiła coraz to większe sukcesy.

Znamienite osobistości dosłownie pragnęły „iść z duchem czasu” i posiadać zegarek od Patka. Zegarki Patek Philippe nosiły takie osobistości jak królowie Wielkiej Brytanii, Danii, król Włoch, Albert Einstein a nawet Papież Pius XII.

Antoni Patek, powszechnie znany w Szwajcarii, umierał w 1877 roku w Genewie z poczuciem, że na trwałe zapisał się na kartach historii. Miał rację – jego firma istnieje nieprzerwanie po dziś dzień i jest jedną z najlepszych manufaktur zegarmistrzowskich na świecie. Dzięki niemu jego nazwiskiem sygnowane są małe dzieła sztuki pożądane na całym wiecie. Firma od początku działalności produkuje klasyczne modele.

W 1989 roku firma Pattek Philippe obchodziła 150 lecie istnienia. Z tej okazji powstał zegarek - Patek Philippe Calibre 89. Składał się z 1728 elementów i zawierał aż 33 mechanizmy. Jego waga wynosiła około 1 kg.

Zegarek Patek Philippe SA wart 24 miliony dolarów.

Wartość 24 milionów dolarów osiągnął, na licytacji zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Sotheby's w Genewie, złoty zegarek z lat 30 XX wieku firmy Patek Phillippe SA. Zegarek ten zyskał miano najdroższego zegarka na świecie. Nazwiska szczęśliwego nabywcy nie ujawniono.


Przejdź do strony głównej
Zapraszamy do Butiku EZTIME.PL
w Warszawie
Więcej informacji »